بازار چهارسوق اراک

بازار اراک بعنوان آخرین معماری اسلامی ایرانی در شهر اراک و در میان ساختمان های بلندمرتبه آن هنوز هم پررونق است. بازار که بعنوان یک بازار سرپوشیده به حساب می آید، کمتر از یک کیلومتر طول دارد و دارای طاق بلند و دیوارهای بلندی است. بازار اراک که دارای دیوارهایی حدودا 7 متری است، در خود انواع مختلف کسب و کار را دارد و از ضروریات گرفته تا کالاهای لوکس، از جواهرات گرفته تا سوغات و لباس تولید استان. بازارها در گذشته تنها محلی برای تجارت نبودند بلکه امکانات متفاوتی از قبیل مسجد، بارانداز، مسافرخانه، مخزن آب، سقاخانه، حمام و ... بودند. بازار اراک نیز از این امر مستثنی نبوده است، اما بسیاری از امکانات بازار اراک در گذشته نابود شده است، مسجد خراب شده است و سقاخانه در بازار دیده می شود.

\r\n\r\n

بازار اراک که در 200 سالگی باشکوه خود است در سال 1228 هجری قمری ساخته شده است در زمان پادشاهی فتحعلی شاه سلطان آباد در مرکز عراق،  بوسیله یوسف خان اهل گرجستان ساخته شد. ساختمان با ارزش تاریخی، تلفیقی از معماری مدرن و سنتی ایران در چهار جهت شمال به جنوب و شرق به غرب ساخته شده است. 750 متر از شمال به جنوب و 200 متر از شرق به غرب محلی است که چهار ورودی همدیگر را قطع می کنند. بازار اراک دارای چندین خانه با سقف گنبدی شکل است و گنبدها دارای نقش و نگار می باشند و هنر و زیبایی بکار رفته در آنها، چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

\r\n\r\n

هوای بازار در زمستان گرم و در تابستان سرد است و این به خاطر استفاده از خاک گچ، خاک رس، سفال، تیرهای چوبی، صفحات ورقی فلزی و مس و سرب و کاهگل یخ زده است و با وجود برخی از تغییرات تا به حال استوار مانده است.

\r\n\r\n

بلندترین بخش گنبد چهارسوق در مرکز آن قرار دارد و انواع صنایع دستی در آنجا بعنوان سوغات برای مسافران فروخته می شود.

\r\n\r\n

خانه های بازار در فاصله های 50 متری هم ساخته شده اند. خانه گلشن کاشانی و خانه های زیبای داخل ساختمان بازار هنوز هم دست نخورده باقی مانده است.

\r\n\r\n

بازار اراک در سال 1285 و 1355 بعنوان میراث ملی و گردشگری به مرکزیت اراک قرار گرفت ولی مسافران ساعات زیادی در این بازار نمی گذرانند و سوغات اراک برای شما آماده نیست.